Vyhledat

Do podnikáni se pustilo nejméně lidí za 10 let.

Indikátor počtu založených živností vykazuje nejmenší číslo od rok 2010. V uplynulém roce si založilo živnost 14 tisíc lidí, což je nejméně za posledních 12 let. V porovnání s minulým rokem je to pokles o 11%.


„Počet nových živností je určitým barometrem důvěry lidí v ekonomiku a její budoucí vývoj. Lidé v prvním čtvrtletí letošního roku měli jen malou naději na brzké rozvolnění protiepidemických opatření a zároveň vnímali, že stávající podnikatelé zažívají nejhorší období od začátku pandemie,“ popisuje situaci analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.


Kvůli koronavirové epidemii nemůže mnoho podnikatelů provozovat své služby. Díky tomu se také dostávají na hranici svých finančních rezerv a banky jsou velice opatrné v poskytování úvěrů.


Nicméně pozitivní statistikou je, že od stejně tak od roku 2010 byl nejnižší počet ukončených živností. Podle aktuálních dat je to 5596 osob.


„Pokud lidé opouštějí své dosavadní podnikání, stále častěji volí přerušení své živnosti namísto jejího zrušení. To jim v době ekonomické nejistoty umožňuje větší flexibilitu a možnost svoji živnost v případě zlepšení situace obnovit,“ říká Kameníčková.