Vyhledat

Nevíte si rady se svým podnikáním a potřebujete skončit? Podívejte se, kolik to stojí.

Zejména v dnešní době se velká část firem a podnikatelů pohybuje ve vodách existenční krize. Čím déle se firma potácí, tím se může dostat do horší situace. Někteří skončit nechtějí ani přes to, že situace je evidentní. Nejtěžším krokem je totiž, uvědomit si, že jsem se dostal do stavu, kdy mé podnikání již nemá šanci na přežití.


Možná, že pokud čtete právě tento článek, tak si tím procházíte. Z počátku již není tolik poptávek jako dříve, postupně ubydou i zakázky a firma přestává generovat zisky. V takové situaci se snaží podnikatel ze všech sil zachránit a udržet svůj business nad hladinou. Často jsou podniknuté kroky zmatečné a dříve nebo později dojde podnikateli energie, iniciativa a bohužel i finanční zdroje, čímž se z bezvýchodné situace stane situace ještě o něco horší a člověk začíná bojovat nejen o firmu, ale často i o svou podnikatelskou čest.


Po překonání boje, zejména se sebou samým, když konečně padne rozhodnutí skončení a likvidace společnosti nastává to, co žádný podnikatel nechce zažít. Zlikvidovat samotnou společnost, rozvázat smluvní vztahy, obeznámit dodavatele či klienty o ukončení činnosti.


Je to mnoho dílčích kroků, menších i větších. Jedno však mají společné – nikomu se do toho nechce a byli bychom nejraději, kdyby je někdo provedl za nás.


Pokud si společnost zvolí cestu insolvence, resp. konkurzu (reorganizace zpravidla bývá cestou pro větší společnosti, které mají alespoň část činnosti ‚‚zdravou’’), počítejte s velkou časovou i finanční náročností.


V drtivé většině případů se náklady pohybují okolo částky 50.000,- Kč za insolvenční řízení. K tomu musíme také počítat s 10 až 20 tisíci Kč za zpracování insolvenčního návrhu. Což nám na konci udělá něco kolem 70,000,- Kč.


Pokud je návrh schválen dočkáte se s nutností kooperovat s insolvenčním správcem, která často bývá komplikovaná a náročná. Součástí toho všeho je povinnost se účastnit na jednáních u soudu.


I přes tento výčet negativních znaků celého procesu naštěstí existuje i jiná varianta, která je téměř bezstarostná a často i levnější. Tou nejlepší je svěřit celý problém do rukou profesionálů, kteří veškeré nezbytnosti vyřeší za vás!


Z počátku s vámi prokonzultují celý případ a zdali je vůbec nutností s podnikáním skončit nebo je možnost postavit firmu zpět na nohy. Obrovskou výhodou je, že renomovaná společnost má k dispozici poradce a advokáty, kteří zajistí dostatečnou odbornost v celém procesu a můžete se spolehnout, že nezanecháte za sebou žádné chyby, které byste museli řešit v budoucnosti.


A hlavním důvodem k volbě této cesty je, že vše proběhne rychleji a pro vás jednodušeji a vy se můžete soustředit na další etapu života. Často to bývá nové podnikání, zaměstnaní nebo prostě zasloužený odpočinek.